Paltry Er Paltrow Pursuits, Gwyneth Paltrow, and $29 of Low Carb Food for a Week

Posted by on April 22, 2015 in Atkin's Induction Meal Plans, BLOG | 40 comments

Paltry Er Paltrow Pursuits, Gwyneth Paltrow, and $29 of Low Carb Food for a Week

Can anyone eat a healthy diet for $29 per week, the same amount of money allowed per week in the SNAP program? Fluffy Chix Cook wanted to find out, and just for good measure they compared their low carb keto haul with the grocery haul made by Gwyneth Paltrow’s assistant on her behalf. Paltrow caved after only 4 days, landing face down in a box of glutinous yuck-filled Totino’s Pizza Rolls. Find out how little Susie from the Fluffys fared. Did she make it a bust, or was there low carb food left to start another week of eating?






(Image from Facebook via



Gwyneth Paltro and the Fluffys went to the grocery store and spent $29.00; the amount of food credits given to food stamp recipients for a week of food. Maybe I should say, Gwyneth sent her assistant to buy food from the “poor people’s store.” The Fluffys however, went to the po’ folks stores we normally shop at week-in and week-out. We want to make blatant fun of what appears to be Gwyneth’s elitist, out of touch, idiocy and also want to soberly show that it is indeed economical to live a low carb keto lifestyle, even on food stamps! And further more…you can not only live, but live WELL on $29.00/week.



First let’s do a little math…since we always use Susie as an example, let’s continue. She’s so much fun to tease.

Little Susie needs 70g of healthy and complete, cooked protein per day on average.

70g of cooked protein x 1.2 = 84g of raw protein per day on average (assuming a 20% wt. loss/cooking).

70g/7g = 10oz cooked protein X 7 days = 70oz cooked protein per week, or 4.375lbs cooked protein.

84g/7g = 12oz raw protein X 7 days = 84oz raw protein per week, or 5.25lbs raw protein.

Little Susie needs healthy fats. Since olive oil isn’t in the budget this week, Susie will allow unhealthy store bought mayo in order to supplement butter and avocados. But next week, she will budget for olive oil and ditch the trans fat filled partially hydrogenated soybean oil in Hellmann’s Mayonnaise.

Little Susie doesn’t “need” any veggies, since technically there is no actual daily carb requirement for humans. Our livers are capable of making what little glucose is needed for those parts of the body dependent on glucose for energy. That glucose usually comes from carbs, but in the absence of carbs is converted by the liver from protein. But Susie would be a very angry little bird without her veggies…so there WILL be veggies…as God is her witness! She used the green velvet curtains to make a dress to show she means business!



Image from Facebook



So now we are armed with Susie’s nutritional needs. We know she needs 5.25lbs of complete raw protein for the week, or 4 3/8lbs cooked protein. We know she needs healthy fats, and she dang sure needs low glycemic veggies in order to keep her from killing us all with her fiery wrath. We’re to fear her fiery wrath.

Let’s go shopping! No wait! Let’s make fun of Gwyneth first! Here is what Gwyneth’s assistant bought with $29.00.



Image from Twitter



1 doz eggs
1 lb black beans
1 lb brown rice
1 package frozen green peas
1 package corn tortillas
1 onion
1 bunch green onions
1 ear corn on the cob
1 head romaine
1 head kale
1 tomato
1 avocado
1 head garlic
1 bunch cilantro
1 box Totino’s Pizza Rolls
7 limes


7 limes (um cuz doesn’t everyone need 7 limes/week to prevent scurvy)????? WTF Gwyneth? Many might be tempted to ask of Paltrow, “Were you born a douche or did you just evolve into one over time from eating one too many placentas?” But the Fluffys cast no such aspersion or judgment on Ms. Paltrow.



Texas SNAP benefits for qualifying families. (click to visit page)



Gwyneth took the $29/week grocery challenge to raise awareness for SNAP, the Supplemental Nutrition Assistance Program (food stamps). According to a quote from, a satirical op-ed blog about funny women being funny, Paltrow opined, “I wanted my experience to be as real life as possible, so I sent my assistant out to buy the groceries with a list I made that morning. I specifically said, “Don’t go to the members only Pesticide/GMO/Gluten Free All Natural Buddhist Farm Coop – go to the grocery stores where all the poor people go.””


So the challenge was on…could a person actually eat and eat WELL on $29.00/week? Well experience growing up tells us, “Hell yeah!” A family of 4 can live on $29.00/week if they were really pressed. But more than entirely possible for a single person to consume a very healthy low carb keto diet on $29.00/week or $125.00/month (figuring 4.33 weeks/month, yearly).

The Fluffys decided to go shopping in the sales circulars we receive in the mail each week. We wanted to make sure we optimized Susie’s nutrition and kept her on the low carb straight and narrow. (Oh and we over-spent on veggies! Susie will have enough veggies to get her partially through the 2nd week.)


Here’s what Susie bought with her $29.00:

Bone in chicken breasts ($0.99/lb) X 2lbs = $1.98 Kroger
Bone in pork chops ($1.99/lb) x 2lbs = $3.98 Kroger
Eggs (2 doz for $5) X 1 = $5.00 Kroger
Bumblebee Chunk Light Tuna ($0.89/5oz can) X 3 cans = $2.67 Kroger
Hellmann’s Mayo (yeah we know it’s crap too) ($2.88/30oz) X 1 jar = $2.88 Kroger
Falfurrious Butter ($1.99/lb) X 1 = $1.99 Kroger
Avocados ($0.39/ea) X 5 = $1.95 Aldi
Grape Tomatoes ($0.59/10oz) X 1 = $0.59 Aldi
Cucumbers ($0.29/ea) X 1 = $0.29 Aldi
Onion ($0.39/lb) X 1 = $0.39 Aldi
Lettuce ($1.29/14oz) X 1 = $1.29 Aldi
Mushrooms ($0.69/8oz) X 1 = $0.69 Aldi
Cilantro ($0.50/ea) X 1 = $0.50 Aldi
Jalapeno Jack Cheese (1.99/lb) X 1 = $1.99 Sprouts
Broccoli ($0.98/lb) X 1/2 lb = $0.49 Sprouts
Green Beans ($0.98/lb) X 1 = $0.98 Sprouts
Red Bell Pepper (0.98/lb) X 1 = $0.98 Sprouts
Jalapenos ($0.98/lb) x 1/3 lb = $0.32 Sprouts

Total without Tax = $28.96



And here’s some of the meals Susie would make with her $29.00 worth of food assuming she has the salt, pepper, granulated garlic, dried parsley, ground cumin, and apple cider vinegar in her pantry:



2 Softboiled Eggs with Butter

2 Scrambled Eggs with Butter and 1oz Jalapeno Jack Cheese + ½ Jalapeno



LUNCHES FOR THE WEEK (no lunch on Sunday due to Sunday Brunch):
Tuna Salad (1 can tuna, 2 hard boiled eggs, mayo) = 2 meals per recipe X 6 days
2 grape tomatoes, ½ avocado, 1/2 handful of lettuce



DINNERS FOR THE WEEK (all protein weights are assuming cooked weights: 3 servings cooked meat per breast; 4-6pork chops)

3 oz Roasted Chicken Breast with Butter & Spices
Butter Roasted Green Beans
½ avocado + 3 grape tomatoes

1 Pan Roasted Pork Chop in Butter
Broccoli in Brown Butter
Side Salad (1/2 handful of lettuce, 2 slices cucumber, 2 grape tomatoes, ½ avocado)

Stir Fried Chicken (3oz leftover roasted Chicken, broccoli, green beans, grape tomatoes, s/p/gg/soy sauce)
Side Salad (1 handful of lettuce, 2 grape tomatoes, 2 slices cucumbers, 1/4 avocado)

1 Smothered Pork Chop (chop, butter, mushrooms, onion, red bell pepper, jalapeno, cilantro, water)
1/4 avocado, 2 grape tomatoes

Mexican Chicken (3oz leftover chicken breast, leftover butter sautéed mushrooms, onion, red bell pepper, jalapeno, jalapeno jack cheese)
Side Salad (1 handful of lettuce, 2 grape tomatoes, 2 slices cucumbers, 1/4 avocado)

1 Grilled Pork Chop with Pico (2 tablespoons onion, 2 grape tomatoes, 1/4 avocado, cilantro)
Roasted Broccoli with Butter

Spanish Omelets (2 tablespoons onion, 1/8c red bell pepper, ½ jalapeno, 1 mushroom, 1oz jack cheese, butter, cilantro, leftover shredded grilled pork chop)

Roasted Chicken Breast
Green Beans in Brown Butter
½ avocado, 2 grape tomatoes, 2 slices cucumber



Salad Dressing for the Week is made with:

Mock Green Goddess
apple cider vinegar
s/p/gg (granulated garlic)/dp (dried parsley)

Blend everything until a fine puree forms. Store in an airtight container.




Not only is it feasible to eat on $29/week, Susie actually had a few leftover items such as a couple of pork chops, 2/3 of a chicken breast, 4 eggs, jalapeno jack cheese, butter, some veggies. Is it easy? Nope. Well…it is, but it isn’t. This is super clean eating and some people don’t know how to eat this way. Some people get bored eating this way; sans treats, sweets, and low carb bread substitutes. Some people don’t want to have to think to work out the meal plans and utilize every ounce of food so that you experience zero waste or as close to it as you can possibly get. You have to be a savvy sales shopper and have some knowledge of home and kitchen economy. Some have no idea how to even cook, much less have a desire to cook. But it is entirely possible to live, and live well on $29.00/week.

The stores Susie would buy these items from are within 2 blocks of each other and within 2 miles of her house. She gets 30 miles to the gallon and so very little gas would be used (about $0.40-$0.50) for the round trip.



What can you buy for $29/week. Can you feed yourself? Take the challenge and show us on your blog or in the comments here!!!





3 Feast e-books by Fluffy Chix Cook




Low Carb Keto Meal Plan HacksPt1by Fluffy Chix Cook

(click to order)






Fluffy Chix Cook Low Carb Recipe Archives Button

We are not dieticians, nutritionists or medical professionals. The materials on this blog are for informational (and fun) purposes only. We do not fact check, nor do we worry about sources. Please do your own fact checking. We encourage you to look things up and check with your doctor or health care professional before acting on anything seen on Fluffy Chix Cook.   xoxo


  1. Wow, you’ve got some really cheap prices there! I shop at several different stores as well depending on what’s on sale. Eggs are cheapest here at Costco. I can get two dozen organic eggs there for $6.99. 8 oz. of mushrooms generally run $1.99. Onions are $.89 a pound. Grape tomatoes are $1.99 to $2.99 for a 10 oz. container. I did just pick up some previously frozen, bone-in chicken thighs family pack for $.89 a pound. But this just shows how prices can vary across the country and how important it is to plan menus for the week and shop the sales sheet! Something I’ve always done! That includes hitting all the stores in one trip to save gas! LOL

    • Yes prices vary so widely! But to be fair, on a $29/week budget, the only organic stuff I would buy would be dirty dozen stuff, like spinach or strawberries (and I’d buy precious little of those items cuz well $$$). It’s important to shop loss leader sales. Those are sales intended to get you INTO their store where you will likely buy stuff not on sale and buy things on impulse cuz that is where they make their money! We are circular people. If it ain’t on sale in the circulars…it won’t go in our cart! 😀 We also live and die by the shopping list. I get a WWF smackdown for even looking like I’m gonna buy something on impulse lol. 😀 Thanks for sharing your prices and method!

  2. Great article!! You broke it down to a science! That is the way that I use to shop when first married-literally live by the menu made after I looked at circulars for sale items. Figured out how to use the items repeatedly in dishes so not to have waste. We lived off a nickle and a dime back in those days and it was work, but worth the effort. TY for showing that it is possible if you have a plan to be able to succeed at living on a food budget.

    • MUAH! Dollface! TY for your feedback! When we were growing up, some weeks we barely had $20 for a family of 4 (2 teen girls + mama & daddy). We’d sit there with the sales flyer and play the “What can we buy for $20 to feed us this week.” In those days we were not LC, nor did we know the advantage to living lc. I raised rabbits for 4H so we had the babies (grown) that we used for our main source of meat. But, we invariably also had lard, flour, butter, peanut butter, beans and rice. We also lived on the bayou down near Free Port, so we had access to fish, and frogs that dad would gig…It totally shaped the way I approach kitchen economy even now. I feel very blessed to have had those challenging days and our mama and daddy to help teach us real-world home ec. Nothing got wasted. Ever.

  3. Ditch those green veggies and buy a bag of sprouting seeds-one bag will yield about a dozen loads of sprouts that are MORE nutritious and less carby than the adult versions! Drink water only. Make your own mayo with some of your eggs + melted fat gleaned from meat cooking.

    Paltrow makes me sick. I’m surprised she didn’t suggest poor people practice Breatharianism.

    • Also employ nose-to-tail eating…ORGAN MEATS!! They’re the cheapest meat out there.

      • Nice! Did you know that in our market though, things like organ meat is more expensive than the loss-leader meat sales we get here now? But I totally agree if you’re trying to pull this off with organic pastured animal eating, organ meat and bones and “off cuts” such as neck bones and knuckles are the cheapest source of protein! But then, those sources don’t take SNAP credits…

        • No I did not–they must be in higher demand there than here.

          • Either that or there is little demand, so they order/stock little, and that can also mean higher prices?? Dunno. But it is odd though. I will say that I would not touch conventionally raised organ meats or neckbones/oxtails.

          • Most of our farmer’s markets out here take SNAP for any cut of meat they have available–and my health food store does too.

        • It depends on where you go. At farmers’ markets they often take SNAP but it’s per vendor and you have to ask.

    • hahahaha nice suggestions Wenchy! Hey, why not go grab sales circulars from the mail this week and play your $29 dollar challenge on your blog!? Let’s see if we can get this going! Link back to me and I will link back to your blog in social. Maybe we can get more lcketo babes to blog their own $29 dollar experience?

  4. Challenge Accepted! Being a military wife with 3 kids had perks. I budgeted like this a lot during my husband’s 24 year career. I still do. I used Kroger, Aldi and Sprouts flyers from the past two weeks as a price basis. Assuming pantry staples like salt and pepper.

    Total $28.83 (before tax, if any)

    3 lbs chicken quarters @ .99/lb $2.97
    1lb bacon $2.99 (16 slices)
    1lb ground turkey $2.99
    2 cans tuna @ .89 $1.78
    2 Green bell pepper (3/$1) .66

    Butter $2.99
    Dukes Mayonnaise $2.79
    Baby Carrots .49
    Celery .99
    Cucumber .25

    1 lb Colby Jack $1.99
    1/2 pound sirloin steak from butcher counter $2.50
    Green leaf lettuce .99
    Onion/lb .48
    Cauliflower .98
    Red bell pepper .88
    Broccoli 1/2 lb .44
    Green Beans 1/2 lb .44
    Tomatoes .88
    Lemon .35

    Roast chicken, shred meat. Use bones for broth.

    Oven bake bacon on cookie sheet, save grease.

    Divide ground turkey into 1/2 pound bulk and 2 patties.

    Cook 1/2 of red pepper in boiling water. Drain and chop= pimento.

    Shred 1/2 lb cheese and pimento = Pimento cheese.

    Partially freeze sirloin, thinly slice into 2- 1/4lb portions.

    Breakfasts (use 14 eggs total)
    M-S: 2 eggs in butter or bacon grease. 2 strips bacon.
    Sunday Brunch: Steak and eggs, grilled tomato

    Turkey burgers, baby carrots
    Chicken salad (mayo, celery, onion)
    Chicken broth egg (1) drop soup with celery, onion, diced baby carrot
    Pimento cheese, egg (2) salad in celery (x2 lunches)
    Tuna salad lettuce wrap, cucumber

    Roast chicken, green beans, mashed cauliflower
    Ground turkey stuffed green pepper topped with shredded cheese, roasted cauliflower
    Chicken soup with shredded chicken and veggies (celery, carrot, onion)
    3 Egg omelette with onion, green pepper and cheese
    Steak, red pepper, slivered baby carrot and broccoli stir fry (and any other leftover veggies)
    Chicken BLT salad (2 strips bacon, tomato and leaf lettuce)
    Tuna cakes (tuna, egg and diced onion) pan fried in butter with a lemon mayo, green beans

    • You’re a kitchen rock star!!!! Sorry this took so long for me to find and approve your post! I couldn’t find the comment it kept tellin us we had!!! Your experience as a Home-Ec Queen with your hubs military career is such a great boon!!! Thanks for putting such effort and hard work into illustrating how you would do it. Love your variety and ingenuity!

    • You gotta count tax. If you’re on SNAP and in a state with food sales tax they’ll still charge it to you.

      I’m lucky–here in Ohio they don’t charge sales tax on take-home food. Soda, yes (though not candy for some odd reason), but not other stuff.

  5. Alas, I no longer have a blog–it became WORK! But I did manage to save some documents from it, like my 2013 food stamp challenge cheats:

    Lard, meat drippings, bone, foraging (including gathering your own seaweed) = free

    Water = free to low cost, or whatever your water bill runs

    Gardening (including herbs) = low cost

    Eggs, organ meats, predator meats, sweet potatoes = low cost

    Canned seafood, cod liver oil, avocados = medium cost

    Spices = high cost (per pound, unless bought in bulk—good for 1 year)

    I got tired of the Food Stamp challenge people writing me and asking me to take the challenge–I declined in 2012. In 2011, I posted my answers on THEIR website (using CAFO food strategies), and blew them all away. The following year I added Paleo and LC strategies, and included Primal Toad’s “4 foods to live on” link (which sadly, no longer exists). I seem to recall it had avocados, salmon, and I think blueberries, but can’t remember the rest.

    This food stamp challenge gets more and more absurd every year, because it asks you to live on as DAILY or WEEKLY allowance that isn’t even correct for your state, AND it doesn’t bother to mention that these recipients get allotments MONTHLY, and not daily or weekly, which gives recipients more money in total to spend–they just have to make it last.

    • Oh wow! Didn’t know you’d quit. I got overwhelmed and didn’t keep up with as many blogger friends, but thought your blog brilliant!!! I didn’t even know there was/is and existing challenge group!!! *blush* *snort* me=backwards at times?!!! If your blog still up with all the old material on it?

      • No–I killed it off 2 years ago. I just managed to save (to my own documents) the more precious postings.

  6. $29/week X 4 = $116/month. With “THAT kind of money, I’d be living like a KING using the tactics I named above.

    • There’s 4.33 weeks per month. 🙂 52 weeks a year. 12 months in a year. 52/12=4.33. 4.33 X $29 = $125.57/month. 😀 So put together a week of food for us with prices so it helps others really “KNOW” they can eat this way?!!! The more we post this kind of stuff, the more we help people who are financially hurting now. And we’re giving them more tools to take back control! Yeeeehaaw!!!

      • Been there, done that–your turn. I’ve been spending time over at Fitnessista, where somebody wrote in a question of how to stay fit on a budget. I unloaded over there by starting off with: is FREE good enough for you? Then I listed my own methods, starting with how to make your warehouse store membership do double duty as your gym.

        • hahahaha LOVE this! 😀

  7. The one single answer to affordability of almost ANYTHING is creative thinking (which not many people do any more). Ask yourself, “What can I do INSTEAD of resorting to buying it (whatever it is)? Not enough people do that.

    As for food, I spent hours and days trying to find out how to get the most nutritional bang for my food buck. Nowadays, I’m spending time trying to reconcile my tastes/intolerances, Hubby’s tastes/intolerances, and the budget–it all comes down to common denominators (I never said there’d be no math!). And we’ve had a recession since I last did the SNAP challenge, so some of that past info may even be a little out of date.

    • Yes it’s all about thinking creatively and doing that delicate dance called the economic tango! 😀

  8. Speaking of creative thinking and ongoing expenses, I was just out to the kitchen loading the dishwasher, and I was reminded of a few more things i do to cut expenses:

    1. Trash bags–I bought one of these cans, and now only use the bags the stores pack my stuff in:

    Sure, I may have to take trash out three times a day, but I never haver to buy trash bags again!

    2. Paper towels–I instead bought a pack of bar towels at Sam’s Club, and cut them into quarters to use as paper towels. Bonus: they’re washable and reusable. This can be done with ordinary dish towels, or less-than-elegant wash cloths. No more paper towels to pay for, use once, then throw away!

    3. Soap–why oh why do we need to buy 5 kinds of soap? We buy soap for bathing, soap for dishes, soap for laundry, soap for washing hands, and shampoo (soap for washing hair)–why? Pick one or two that do the most for you.

    4. Tea–I used to use tea bags, but i found it cheaper and less wasteful if I do it like the Victorians, and use tea balls: ground go in the composter when done, and no pesky paper wrappers to throw away. Best of all, the tea balls go into the sink or dishwasher for easy cleanup, and get reused.

    While we’re on the subject, sun tea in a jar is cheaper energy use-wise than heating a kettle to boil water.

    Just take a look at all the things you use one time, then throw away–toilet paper notwithstanding (haven’t cracked THAT nut yet). Ask yourself what else you can use to do the same job besides what you’re doing now, then make the switch. The only people you’d be hurting are Big Corporation, and that’s a good thing!

    • On laundry day, hydrogen peroxide stands in (cheaply) for bleach, and rubbing alcohol diluted 50% with water degreases like nobody’s business!

      • Great tips girl!!

      • Hubby’s allergic to perfumes, so I had to re-think what I use for cleaning, and for laundry.

    • Nice!!! Thanks for sharing. These are great!

      • How do you think I got to be able to afford Pakeo, then HFLC?

        • Sorry–hit “sumbit” before I finished my thought–I looked at our health, and our health bills, and decided our health was MUCH more important than the convenience of convenience foods, paper towels, cable and TV, a land line, and assorted counter-top appliances. I gave it all up to save us–we then went Paleo, and started getting better. Then we decided to lose some weight, and went LCHF (Paleo style). The foods I have to eat aren’t in any flyer, because I have multiple food allergies, and what I can eat, Hubby can’t (call it opposing food allergies). I just focus on what we both CAN eat, and buy it in the best quality I can get ahold of.

          • I’m so thrilled you guys “cracked your personal code”!!!! <3

  9. If I may play devil’s advocate here for a moment…

    The main reason I hate these food stamp challenges is because of all the factors that people who have never been destitute fail to take into consideration. Things like a single parent juggling 2-3 minimum wage jobs and their kids, making time for research and menu planning. Things like having to shop at the only grocery within walking distance or take a bus to a less expensive store for only as many groceries as they can take onto the bus. Bear in mind, the bus takes much longer to get to and from the store than just hopping in your car. (See single parent with 2-3 minimum wage jobs reference) Now multiply that by multiple different stores to get the best prices. Yes, there is a taxi option. That option is also not feasible for hitting multiple stores due to the expense. Impoverished neighborhoods often have only one or two grocer options and those guys will inflate their prices because they know people in the community usually rely on public transportation and either can’t afford to leave the neighborhood for shopping or simply do not have time to do so because of juggling multiple minimum wage jobs to add up to full time . Taking the taxi out of the neighborhood to one or more stores in middle class neighborhoods, which, in some cities are only out in the suburbs, is cost prohibitive.

    Just a few things to consider. It is not always just a matter of careful planning and hitting sales. There are other factors that can make careful planning and hitting sales extremely difficult and sometimes impossible. 🙂

    • Debbie you make very valid points! Many people who are using food stamps are in very poor neighborhoods where there are few (if any) food markets and many do take the bus or walk to their local grocery store, which at least in Houston, is more like a quick-pack convenience store. There are so MANY factors that my post did not address. And even more than regional, my neighborhood is blessed with MANY stores (granted Houston is surrounded by middle class neighborhoods integrated with very poor areas). The stores I sampled are in a poorer area just on the edge of my very middle class neighborhood. And because of the competition, they offer great loss leader sales that may not happen in other areas.

      But, the main point I was trying to make was to bust Gwyneth’s chops. Her choices were not realistic and were rather laughable. Period. Nobody needs 7 limes with a $29 budget and nobody needs pizza rolls either. LOL. But, I also have to say, since I lived a LOT of my life on a very severe budget…the time to take 30 minutes to plan is WHEN you have 2 jobs, are a single parent and you take the bus to shop. You and your kids will eat much better. And by the way, if you are fortunate enough to have a Walmart in your town, they match sales prices, so that would be one option for some…

  10. Saw this and wondered if you’d “accept the challenge” of making the enclosed recipes in LC or keto form.

    • I already did it in the original post. 🙂 I told what I would buy on $29.00/week and made out the menu for 5 days. All Low Carb Keto stuff. I can’t make her dishes for these reasons:

      1. Cauliflower is anywhere from $2.98/4.98/head and you get 4-6 meals/servings depending on how important a part of the meal it is.
      2. I’m deathly allergic to eggplant although I love it.
      3. Lentils are something I can only include a spoon or two of into the menu.

      I don’t mind taking a challenge or ringing the b.s. meter when I see silly stuff like Gwyneth Paltrow’s $29 expenditure. I will take another challenge if you want to dream one up and publicize it, but you know that isn’t exactly the main focus of our blog. Although, I will NEVER shirk a chance to point out how being a home economist can save you BIG bucks!

      Just this week we had pork butt on sale for $0.99/lb and had chicken quarters on 10lbs for $3.90 per bag, and had boneless center cut pork loin on for $1.47/lb (an AMAZING price). We are so well stocked on each of these items, I didn’t spend any money buying them. Cuz I only need to go shop from the freezer. 🙂

      So dream it up. We’re allergic to the following: MSG, almonds, eggplant, sucralose, “natural flavors,” anything with soy, anything high carb.


  11. [* *]
    Thanks for a humorous and informative post. I’m pretty new to the Keto/paleo/lchf lifestyle. What is kind of market is a “Sprouts”? We don’t have them where I live.

    • Hi welcome to the world of keto. Glad you liked the article. Sprouts is an organic market that is in some states, like a small Whole Foods. Has really awesome loss leader sales, especially on produce and some things like chicken and lamb.

  12. Wow! Food is a lot cheaper in Texas. Some of those items cost 3 times that much here, and that’s on sale!

    • Food costs are indeed regional. This week’s special was $0.39/lb chicken quarters (10lb bags). So we got 10lbs for $3.90/bag (bought 2 bags). Also $1.47/lb for boneless (half) pork loins. Bought 4, cut each one in half and have many meals.

Leave a Comment

%d bloggers like this: